« Ožujak 2024 »

Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Sanja Puharić, 9. 10. 2020.

Ovogodišnji Svjetski dan mentalnog zdravlja, 10. listopada, dolazi u vrijeme kada se naš svakodnevni život znatno promijenio kao rezultat pandemije COVID-19. Protekli mjeseci donijeli su mnoge izazove i promjene na gotovo svim razinama a prilagođavanje novonastalim okolnostima postalo je presudno u očuvanju mentalnog zdravlja.

Svjetska zdravstvena organizacija mentalno zdravlje definira kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban(na) pridonositi svojoj zajednici“.

Dobro mentalno zdravlje znači da se uspješno nosimo sa svakodnevnim neugodnim i stresnim situacijama i da, unatoč njima, dobro funkcioniramo. Također, znači da smo općenito zadovoljni sobom i uživamo u životu te da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i problema. Pritom ne potiskujemo neugodne emocije, kao što su npr. tuga ili ljutnja, već ih izražavamo tako da ne ugrožavamo sebe i druge.

Kako to postići i tko vam u tome može pomoći, pročitajte u brošuri “Kako brinuti o mentalnom zdravlju” Društva za psihološku pomoć.

>> Preuzmite brošuru

Svi se možemo naći u situaciji u kojoj nam je potrebna stručna pomoć. Gdje je potražiti? Popis savjetovališta za mlade u Hrvatskoj, dostupan vam je na linku:

www.dpp.hr/savjetovalista-za-mlade

U našoj školi za sva pitanja, savjete, informacije..., tu smo, javite se!

Vaša stručna služba

sanja.puharic@skole.hr