preskoči na sadržaj

Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića Makarska

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Anketa
Na kraju godine moj uspjeh je







Red Button

Red Button

Carnet vijesti
Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 1164621
Ovaj mjesec: 3457
Ovaj tjedan: 940
Danas: 13
PARTNERI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Je li moguće da je to ljubav? - Nasilje u vezama mladih
Autor: Sanja Puharić, 13. 10. 2016.

U organizaciji Savjetovališta Lanterna prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander je 6. listopada 2016. održala dva veoma zanimljiva i dobro posjećena predavanja za  profesore i učenike naše Škole.


NASILJE U VEZAMA MLADIH - JE LI MOGUĆE DA JE TO LJUBAV?

U organizaciji Savjetovališta Lanterna prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander je u četvrtak, 6. listopada 2016. održala dva veoma zanimljiva i dobro posjećena predavanja za prosvjetne djelatnike i za srednjoškolce na temu Nasilje u vezama mladih - Je li moguće da je to ljubav?

Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander je vrsna hrvatska psihologinja i psihoterapeutkinja, ravnateljica je Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba i osnivačica Hrabrog telefona; vodeći je stručnjak u Hrvatskoj na području zaštite djece i mladih od zlostavljanja.

Stotinjak prosvjetnih djelatnika i stručnih suradnika i 130 srednjoškolaca, učenika trećih razreda SŠ fra Andrije Kačića Miošića, sa zanimanjem je slušalo predavanja prof. Buljan Flander. Skup je u ime Grada pozdravio dogradonačelnik Miroslav Družianić, a u ime Savjetovališta Lanterna predsjednica Sanja Puharić koja je naglasila da su ciljevi ovakvih Lanterninih predavanja bolje razumijevanje potreba mladih, poučavanje stručnjaka za kvalitetniju komunikaciju, usvajanje dodatnih znanja za uspješniji rad s djecom rizičnog ponašanja, osnaživanje stručnjaka kako bi bolje radili svoj posao u institucijama. Predavanje je  dio Lanterninog projekta Možemo zajedno i drugačije, projekta prevencije nasilja među mladima i nad mladima. 

Prof. Buljan Flander  se na samom početku predavanja osvrnula na istraživanje o učestalosti nasilnog ponašanja u vezama mladih u RH. 2/3 ispitanih mladih je izjavilo da se osoba s kojom su u vezi prema njima ponašala nasilno, a kao zlostavljači se pojavljuju i mladići i djevojke.

Kroz predavanje i tribinu  predavačica se osvrnula i na to kako prepoznati  nasilje u vezama, koji su to znakovi koji ukazuju na nasilje, koji su najčešći razlozi ostajanja mladih u nasilnoj vezi, kako razgovarati s mladom osobom o problemima koji je muče. Osim toga su se sudionici upoznali i sa oblicima stručne pomoći koju mogu dobiti kao i o zakonski propisima, mjerama i kaznama kojim se regulira nasilno ponašanje.

Prof. Buljan Flander je na različitim primjerima iz svog profesionalnog rada uspjela približiti kako se nasilje u vezama provodi u cilju kontrole, moći i zastrašivanja. Istraživanja pokazuju kako nasilje nakon prvog incidenta postaje sve češće i intenzivnije, a zlostavljana osoba gubi kontrolu nad životom i postaje sve više ovisna o svom partneru.

Profesorica je spomenula i različite uzroke koji dovode do nasilja, a to su u prvom redu obitelj i društvo u kojem živimo, zatim psihološke karakteristike sudionika u nasilju.

Prof. Gordana Buljan Flander je naglasak stavila i na teoriju privrženosti prema kojoj se uspostavljanje novih odnosa gradi na ranim obiteljskim iskustvima intimnosti. Postoje različiti oblici privrženosti ovisno o načinu na koji se odvija interakcija između djeteta i roditelja. Osobe koje su u prvim godinama života razvile nesiguran tip privrženosti nemaju osjećaj sigurnosti, tjeskobne su, ovise o važnim osobama iz njihovog život pa je i njihovo ponašanja nepredvidljivo. S druge strane, osobe koje imaju zadovoljavajuće emocionalne odnose i razvijaju osjećaj privrženost najčešće će i na svoju djecu prenijeti iskustvo sigurne privrženosti.

Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba je izdala i priručnik pod nazivom Nasilje u vezama mladih koji  možete dobiti u Školi i u Savjetovalištu Lanterna.

Ova predavanja Savjetovalište Lanterna provodi u suradnji s našom školom, a planirana su Godišnjim planom i programom rada Škole i Školskim preventivnim programom.

Učenike smo zamolili da ocijene predavanje i povratna informacija je bila izvrsna. Ocijenili su predavanje izrazito korisnim i zanimljivim te su bili jako zadovoljni načinom na koji je prof. Buljan Flander prenijela svoje znanje i s njima komunicirala. Najzanimljiviji su im bili primjeri iz profesionalnog rada profesorice kao i njihovo sudjelovanje na tribini.

Psihologinja: Sanja Puharić, prof.

Fotografije: Lanterna; Ivo Ravlić

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju