preskoči na sadržaj

Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića Makarska

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Anketa
Na kraju godine moj uspjeh je







Red Button

Red Button

Carnet vijesti
Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 1164621
Ovaj mjesec: 3457
Ovaj tjedan: 940
Danas: 13
PARTNERI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Nikolina Filipović Baban, 10. 10. 2022.

Dobro mentalno zdravlje znači da se uspješno nosimo sa svakodnevnim neugodnim i stresnim situacijama i da, unatoč njima, dobro funkcioniramo. Također, znači da smo općenito zadovoljni sobom i uživamo u životu te da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i problema. Pritom ne potiskujemo neugodne emocije, kao što su npr. tuga ili ljutnja, već ih izražavamo tako da ne ugrožavamo sebe i druge.

Predavanje „Imam problem, ali nisam sam(a)!" pogledajte na sljedećoj poveznici: https://youtu.be/nP1m6ivvmTo 


 

Pandemija COVID-19 pogoršala je mentalno zdravlje pojedinaca u većini zemalja, povećavajući incidenciju psihičkih smetnji i pogoršavajući postojeće. Također, pandemija je dovela do značajnih teškoća u pružanju i dostupnosti usluga za mentalne, neurološke i poremećaje zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, a time i dodatno naglasila nejednakosti i učinke nejednakosti na zdravstvene ishode. Svi smo svakodnevno suočeni s potrebom za intervencijom pa je sada, više nego ikada, od ključne važnosti da radimo na tome da skrb o mentalnom zdravlju postane dostupna za sve. Stoga Svjetski dan mentalnog zdravlja ove godine ima za cilj skrenuti pažnju na nejednakosti u skrbi o mentalnom zdravlju u svijetu, odakle dolazi i slogan: Mentalno zdravlje za sve.

Stigma i diskriminacija s kojima se suočavaju ljudi s mentalnim bolestima ne utječu samo na fizičko i mentalno zdravlje tih osoba, stigma također utječe na njihove obrazovne mogućnosti, trenutnu i buduću zaradu i izglede za zaposlenje, a utječe i na njihove obitelji i voljene osobe. Svi moramo odigrati svoju ulogu u rješavanju ovih razlika i osigurati da su osobe s problemima mentalnog zdravlja potpuno integrirane u sve aspekte života.

Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja učenice Marina Lovreta, Laura Markić, Ana Lucija Markotić, Eva Lucija Mlikota i Tea Primorac izradile su prigodan plakat.

Svi se možemo naći u situaciji u kojoj nam je potrebna stručna pomoć. Gdje je potražiti? Popis savjetovališta za mlade u Hrvatskoj, dostupan vam je na linku: 

www.dpp.hr/savjetovalista-za-mlade

Kako postići zadovoljavajuće mentalno zdravlje i tko vam u tome može pomoći, pročitajte u brošuri “Kako brinuti o mentalnom zdravlju” Društva za psihološku pomoć.

https://dpp.hr/wp-content/uploads/2020/07/DPP_mentalno_zdravlje_broshura_online_final.pdf





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju