« Svibanj 2024 »

Obilježili smo Dan ružičastih majica
Autor: Anđela Divić, 6. 3. 2019.

Dan ružičastih majica 2019.

Svjesni smo  činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga smo ovim današnjim prigodnim programom željeli podići svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

Dana 27. veljače obilježili smo Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program prevencije vršnjačkog nasilja, koji se obilježava  zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Među ostalim, na  njihovu inicijativu i javno upućeni poziv, velik broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, tog se dana u veljači 2014. u medijima pojavio noseći ružičastu majicu podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja. Hrvatski sabor je dana 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja - i to kao zadnju srijedu u veljači.

Gotovo sve odgojno-obrazovne ustanove diljem Lijepe naše podržavaju ovu incijativu.

Tako je i u našoj školi vladala ružičasta boja. U znak potpore ovom danu, mnogi profesori i učenici nosili su ružičasto.

Prigodni program koji je bio u duhu pjesme i glume u auli Škole vodila je učenica 4. L razreda Petra Carević. Učenice 3. E razreda Ružica Čaljkušić i Karla Šuta  pročitale su nam  literarni rad jedne šesnaestogodišnjakinje koja piše o vlastitom viđenju vršnjačkog nasilja u današnje vrijeme, dok  nam je učenica 4.A razreda Mirta Čović otpjevala  službenu pjesmu Dana ružičastih majica"Život nije siv" u pratnji kolege Marina Puharića na gitari. Nakon toga nam je uslijedilo malo iznenađenje. U goste su nam došle učenice  8. razreda  OŠ Gradac  Ana Marija Biočić i Lara Jovanović. Ove dvije  talentirane učenice  su prošle školske godine svojom scenskom izvedbom oduševile sve na državnoj smotri LIDRANO. Radi se o priči koja je ispričana kroz pantomimu o jednom slučajnom susretu koji je prerastao u LJUBAV, ljubav koja je najjače oružje protiv svakog oblika nasilja. Svi su bili oduševljeni njihovom izvedbom.Kao šečer na pri samom kraju uslijedila je izvedba pjesme koja je osvojila brojne nagrade među kojima je nagrada OSCAR za najbolju pjesmu godine kao i srca velikog broja ljudi diljem. Radi se o pjesmi „Shallow“ iz hit filma „Zvijezda je rođena“. Slavna pjevačica Lady Gaga ističe da ono što ovu pjesmu čini posebnom je ljubav i povezanost dvoje ljudi koji slušaju i uvažavaju jedno drugo. Budući da je ovo mjesec ljubavi koja je ključ svega pa tako  i borbe protiv nasilja, a ljubavi u bilo kojem obliku nikad dosta, poslušali smo pjesmu u izvedbi naših učenica Luce Šimić i Mirte Čović  u pratnji Daniela Rkmana na gitari.

Na samom kraju uslijedila je zajednička fotografija učenika i djelatnika škole s porukom: Neka nasilje prestane ovdje!

Obilježavanje u našoj Školi ove godine potaknula je stručna služba: pedagoginja Anđela Divić i psihologinja Sanja Puharić te knjižničarke Tamara Buvinić i Ivana Pavić.