Ovaj mjesec: 2071

Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Sanja Puharić, 10. 10. 2021.

Mentalno zdravlje za sve

Svjetska zdravstvena organizacija mentalno zdravlje definira kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban(na) pridonositi svojoj zajednici“.

Dobro mentalno zdravlje znači da se uspješno nosimo sa svakodnevnim neugodnim i stresnim situacijama i da, unatoč njima, dobro funkcioniramo. Također, znači da smo općenito zadovoljni sobom i uživamo u životu te da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i problema. Pritom ne potiskujemo neugodne emocije, kao što su npr. tuga ili ljutnja, već ih izražavamo tako da ne ugrožavamo sebe i druge.

Pozivamo vas da povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja poslušate video 6 min.) Zagrebačkog psihološkog društva: Mentalno zdravlje.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) od 1992. godine, 10. listopada. Opći cilj ovog obilježavanja je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja u cijelom svijetu te mobiliziranje resursa za podršku mentalnom zdravlju.

Moto ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja je Mentalno zdravlje u svijetu nejednakosti.

Tema odabrana za 2021. godinu naglašava kako je pristup uslugama mentalnog zdravlja i dalje nejednak i otežan, jer  od 75% do 95% ljudi s mentalnim poteškoćama u zemljama s niskim i srednjim dohotkom uopće ne može pristupiti uslugama za mentalno zdravlje i takve zemlje izdvajaju za mentalno zdravlje manje od 2% iz ukupnog budžeta namijenjenog zdravstvu. Nedostatak ulaganja u mentalno zdravlje nerazmjeran je ukupnom zdravstvenom proračunu te doprinosi nedostacima u liječenju problema mentalnog zdravlja.

Pandemija COVID-19 pogoršala je mentalno zdravlje pojedinaca u većini zemalja, povećavajući incidenciju psihičkih smetnji i pogoršavajući postojeće. Također, pandemija je dovela do značajnih teškoća u pružanju i dostupnosti usluga za mentalne, neurološke i poremećaje zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, a time i dodatno naglasila nejednakosti i učinke nejednakosti na zdravstvene ishode. Svi smo svakodnevno suočeni s potrebom za intervencijom pa je sada, više nego ikada, od ključne važnosti da radimo na tome da skrb o mentalnom zdravlju postane dostupna za sve. Stoga Svjetski dan mentalnog zdravlja ove godine ima za cilj skrenuti pažnju na nejednakosti u skrbi o mentalnom zdravlju u svijetu, odakle dolazi i slogan: Mentalno zdravlje za sve.

Stigma i diskriminacija s kojima se suočavaju ljudi s mentalnim bolestima ne utječu samo na fizičko i mentalno zdravlje tih osoba, stigma također utječe na njihove obrazovne mogućnosti, trenutnu i buduću zaradu i izglede za zaposlenje, a utječe i na njihove obitelji i voljene osobe. Svi moramo odigrati svoju ulogu u rješavanju ovih razlika i osigurati da su osobe s problemima mentalnog zdravlja potpuno integrirane u sve aspekte života.

Zelena vrpca međunarodni je znak i simbol solidarnosti i potpore mentalnom zdravlju, te cilju smanjenja stigme i diskriminacije.

Zdravstvena pismenost u području mentalnog zdravlja podrazumijeva znanja i vjerovanja pojedinca o mentalnom zdravlju odnosno mentalnim poremećajima koja pomažu u njihovom prepoznavanju, upravljanju ili prevenciji (Jorm i sur. 1997., prema Muslić i sur., 2020.).

Uključuje i važnu životnu vještinu pažljivog, brižnog i suosjećajnog pristupa u razgovoru s osobom koja pati, npr. osobom koja je proživjela gubitak i tuguje ili osobom koja se nosi s depresivnim smetnjama, intenzivnim strahom ili brigama – psihološku prvu pomoć.

Dok će većina osoba koje proživljavaju neko hitno stanje povezano s tjelesnim zdravljem dobiti prvu pomoć, bilo u javnosti ili zdravstvenoj ustanovi, to nije tako čest slučaj kada su u pitanju hitne situacije vezane uz probleme mentalnog zdravlja ili emocionalne krize. Često upravo stigma i neznanje smanjuju šansu ne samo da će osoba potražiti pomoć, nego i da će joj potrebna pomoć biti pružena od strane bliske osobe, što je iznimno važno i može spasiti život.

Svi se možemo naći u situaciji u kojoj nam je potrebna stručna pomoć. Gdje je potražiti? Za početak, provjerite popis savjetovališta za mlade u Hrvatskoj, dostupan na linku

www.dpp.hr/savjetovalista-za-mlade

Za sva pitanja, savjete, informacije... javite se, tu smo!

Vaša stručna služba

sanja.puharic@skole.hr; andela.divic@skole.hr