2014-02-28 15:01:28

VENECIJANSKE MASKE

Učenici 2.e i 3.e razreda uz pomoć školske knjižničarke izrađivali su venecijanske maske...

Tijekom mjeseca veljače uz pomoć školske knjižničarke preko sata povijesti prof. V.Lasić, učenici 2.e i 3.e, pridružile su se i dvije učenice iz 3.a raz., likovno su ocrtavali maske po uzoru na venecijanske maske.

Uz šarolikost boja i materijala za izradu maski, učenici su izrazili svoju kreativnost, a ponešto i naučili...

 

 

Prvi zapisi o karnevalu u Veneciji datiraju iz 1286. godine.

Isprva je javno  nošenje maski izvan karnevala bilo zabranjeno osim privilegija plemstva da  ih nose i na privatnim zabavama. Kasnije su se zakoni promijenili i osim u  razdoblju Adventa i posta maske su se mogle nositi kroz čitavu godinu. Tako  su kao dio svakodnevne odjeće plemstva postale maske Bauto i VoltoBauto je imala dugi crni svileni plašt i pokrivala je veći dio lica. Obje maske  imale su crni trokutasti šešir da ih pridržava. Ako je žena nosila Volto mogle  su se nazirati grudi i jarko obojne bradavice. Moralnost i skromnost u  Veneciji oko 1500. godine nije postojala. Moretta je bila maska koje su  nosile samo žene i služila je zavođenju. Za to vrijeme onaj koji ju je nosio nije  mogao govoriti, a ako bi zavođenje uspjelo maska se skidala i žena bi  govorila sa udvaračem.

Za razvoj maski važna je i Commedia dell arte koja je dala poznate maske  i tipizirane likove Harlekina, Pulcinella, Brighella, Pantalonea i druge.

Hedonističko, nemoralno i ekstravagantno ponašanje u Venecijanskoj  Republici trajalo je sve do zabrane Napoleona 1797.godine koji je zabranio  nošenje maski javno i privatno. Nakon toga maske pomalo nestaju iz svijesti  Venecijanaca, a  skoro dva stoljeća kasnije 1980. godine počelo je ponovno  rođenje u želji da se tradicija i izrada maski obnovi.


Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića Makarska